Jaki telewizor jest dobry?

Telewizory zmieniły się znacząco na przestrzeni ostatnich kilku lat. Stały się one nie tylko cieńsze, ale także większe, bardziej zaawansowane, czytelniejsze. Przybyło też ich rodzajów. Mamy odbiorniki LED, QLED, 4K, Curved TV, wybór jest naprawdę ogromny. Pozostaje więc zasadnicza kwestia: jak się połapać w tym wszystkim? Jaki telewizor najlepiej nada się dla każdego kinomaniaka? Czy najdroższe modele zawsze są najlepsze? Takich pytań jest naprawdę sporo, zaś problemem jest to, że wielu z nas nie wie do końca czego chce, udając się do sklepu.

Typy telewizorów

CRT, czyli telewizory kineskopowe, odeszły już w zapomnienie. Teraz nowym minimalnym standardem są telewizory LCD, w których obraz składa się z komórek, wypełnionych ciekłym kryształem. Przez kryształ ten przepuszczane jest światło, co pozwala na wyświetlanie kolorów oraz obrazu. Swego czasu popularne były też telewizory plazmowe, lecz ze względu na lepsze osiągi odbiorników LCD i LED, powoli stają się one przeszłością.

samsung_ku6500

A czym są właśnie odbiorniki LED i OLED? W telewizorach tego typu wykorzystuje się specjalne diody, które są podświetlane na różne kolory, tworząc w ten sposób obraz. OLED i QLED stanowią obecnie najwyższy standard telewizorów tego typu. Są one bardzo drogie, lecz w pełni warte swojej ceny, jeżeli poszukujemy przede wszystkim płynnego obrazu i żywych kolorów.

Zapewne słyszeliśmy także o odbiornikach 4K lub Curved TV, czyli zakrzywionych ekranach. Te pierwsze są kosztowną inwestycją, do tego prawdziwą ich jakość zauważymy tylko podczas oglądania materiałów oferujących nam natywne 4K, co nie zdarza się wszędzie. Dlatego też zakup telewizora 4K zamiast dobrego QLED to już trochę kontrowersyjna decyzja. Z kolei odbiorniki zakrzywione charakteryzują się nie tylko oryginalnym kształtem, ale także ciekawą właściwością, jaką jest szerokość ekranu, sprawiająca wrażenie szerszej, niż w rzeczywistości. Telewizory te są bardzo dobrym wyborem, pod warunkiem, że nie będzie z nich jednocześnie korzystać większa grupa widzów. Na odbiorniki tego typu najlepiej patrzeć, siedząc na wprost nich. I chociaż jest to też prawda w przypadku niektórych „prostych” ekranów, w telewizorach zakrzywionych jest to wręcz reguła, o której powinniśmy pamiętać, szukając odbiornika do dużego salonu.

Jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką jest rynek telewizorów. Dlatego też powinniśmy sprawdzić oferty przed zakupem i samemu ocenić, który odbiornik najbardziej nam się przyda.