Co trzeba wiedzieć, zanim przejdziemy do czyszczenia powietrzem

Wentylatory w obudowie peceta przyciągają wszelkiego rodzaju paprochy i kurz, a jego wnętrze wygląda jeszcze gorzej. Warstwa brudu potrafi utworzyć w środku bardzo szczelną powłokę termoizolacyjną, która utrudnia schładzanie poszczególnych podzespołów. Dbajmy o czystość w środku obudowy!

Jak się przygotować do porządków? Tu właśnie z pomocą przychodzi nam sprężone powietrze. Można je kupić w sklepach za maksymalnie kilkanaście złotych za puszkę 400 ml. Pamiętajmy tylko, żeby doczytać na opakowaniu, że jest to sprężony gaz do czyszczenia sprzętu elektronicznego.

Krok po kroku

Zanim otworzymy obudowę, wyłączamy komputer i odłączamy od zasilania. Odłączamy także wszystkie kable od obudowy i wykręcamy z niej boczne śruby.

aig2744442

Przed użyciem powietrza, poczekajmy, aż wszystkie podzespoły ostygną. Sprężone powietrze powoduje znaczny spadek temperatury. Najlepiej przystąpić do czyszczenia na zewnątrz, np. na balkonie czy w ogródku, gdyż w czasie rozpylania powietrza mogą się wzburzyć tumany kurzu. I pamiętajmy, że nie czyścimy obudowy, gdy pada! Najmniejsza kropla wody w środku peceta mogą wywołać spięcie po jego włączeniu i doprowadzić do poważnego uszkodzenia sprzętu.

W jaki sposób używać sprężonego powietrza? Krótkimi seriami z odpowiedniej odległości wydmuchujemy kurz z obudowy. Zaczynamy od wentylatora, przytrzymując rotory patyczkiem, by nie zaczęły się gwałtownie obracać, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia łożyska i silniczka.

Nigdy nie kierujemy powietrza bezpośrednio na ruchome elementy, gdyż mogłoby to totalnie rozregulować mechanikę. Staramy się również nie celować zbyt często w układy elektroniczne. Delikatnie należy oczyścić płytę główną i pozostałe podzespoły, znajdujące się we wnętrzu obudowy. Po skończeniu, upewnijmy się, że na poszczególnych elementach nie ma wilgoci lub resztek paprochów. Należy również sprawdzić, czy wentylatory obracają się bez problemu. Jeśli wszystko jest w porządku, zamykamy obudowę, dokręcamy śruby i podłączamy wszystkie kable i zasilanie z powrotem.

Jak widać nie jest to skomplikowane i z pewnością każdy użytkownik komputera da sobie samodzielnie z tym radę. Nie jest to na tyle trudne, by komputer musiał trafiać co chwile do serwisu. Czyszcząc komputer regularnie, możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy.