Najbardziej dołujące zawody

Zawodów jest wiele, zaś niektóre z nich odznaczają się szczególnie toksyczną opinią. Które z nich uchodzą za najbardziej przyprawiające o depresję?

  1. Pielęgniarki – wiele się od nich oczekuje, gdyż mają być pomocą lekarzy; nie mają tak dużych uprawnień jak oni, jednak ich praca także polega na ratowaniu i poprawianiu jakości życia pacjentów; pracują długo, zwykle w 12-godzinnych zmianach; stale mają kontakt z chorobami i śmiercią pacjentów; z racji, że mają coraz więcej papierkowej roboty, mogą przestać robić to, co by chciały, czyli mieć żywy kontakt z pacjentem, a zaczynają zamiast oczu pacjenta, widzieć stertę papierów przed sobą; ich praca jest związana ze stresem, gdyż muszą szybko podejmować decyzje; często czują się bezsilne wobec tego z czym mają do czynienia.
  2. Opiekunowie osób starszych – to osoby, które swoje życie poświęcają na zajmowanie się osobami starszymi, czyli takimi, które nie są w stanie same o siebie zadbać; obciążenie jest nie tylko psychiczne, ale także fizyczne; często trzeba bowiem podnieść pacjenta, by móc pomóc mu wykonać najprostsze czynności; mało który opiekun spotyka się w swojej pracy z wdzięcznością, co sprawia, że często czują się jakby nie robili nic, co ma znaczenie; dodatkowo stan pacjentów rzadko ulega poprawie, zwykle się pogarsza; nierzadko są oni świadkami czyjejś śmierci; ich praca sprawia, że zaczynają myśleć nad swoim własnym życiem i tym, czy na starość znajdzie się ktoś, kto poda im przysłowiową szklankę wody.

THUMB_PAN_samobojca_73. Sprzedawca – nie jest łatwo stać za ladą; codziennie spotyka się różnych ludzi z czego każdy ma wysokie oczekiwania dotyczące jakości obsługi; zawód ten jest bardzo łatwo dostępny, gdyż mało kto chce go wykonywać dłużej; zwykle jest jedynie przystankiem w czasie poszukiwania lepszej pracy; wykonując ten zawód pracuje się na różne zmiany, co sprawia, że trudno znaleźć swój naturalny rytm; od tej grupy zawodowej wymaga się, by była stale uśmiechnięta, uprzejma i gotowa do pomocy nawet, jeśli klient jest marudny.

4. Kelner – musi dobrze się prezentować, być na każde zawołanie; bardzo często pracuje długo, nawet po kilkanaście godzin, także w godzinach nocnych; zarobki są niewielkie, a wymagania duże; zawsze musi być bowiem uśmiechnięty i grzeczny; poza przyjmowaniem zamówień i roznoszeniem jedzenia, często pomagają także na kuchni w przygotowaniu szybkich posiłków, a także dbają o zachowanie odpowiedniej czystości wewnątrz lokalu; praca jest obciążająca fizycznie, gdyż przez wiele godzin należy być na nogach.

5. Makler/bankowiec – osoby, które decydują się wykonywać ten zawód muszą być stale nastawione na zdobywanie satysfakcjonujących wyników i zysków; nie może wybrać tej pracy ktoś, kto nie liczy się z pieniędzmi; należy być charyzmatycznym i godnym zaufania, gdyż tylko w ten sposób nakłoni się klientów do tego, by powierzyli bankowi swoje pieniądze; osoby tej profesji nie cieszą się zbytnią sympatią; muszą spotykać się z pretensjami klientów, którzy liczyli na większe zyski.