Freeganizm – co to takiego?

Jest to jeden z nowych trendów żywieniowych, na punkcie którego oszalały media społecznościowe. Freeganie uważają, że spełniają swego rodzaju obowiązek obywatelski, chcąc tym samym uchronić Ziemię w dobie dzisiejszych zmian środowiskowych i ogólnej kondycji, w jakiej znajduje się nasza planeta.

Słowo freeganizm pochodzi od połączenia słów free i veganizm, choć jednak nie wszyscy freeganie zaliczają się do vegan. Ten antykonsumpcyjny styl życia polega na czerpaniu żywności z wyprodukowanych już zasobów, przeciwdziałając tym samym jej nadprodukcji. Ponadto, freeganie odznaczają się wartościami takimi, jak wolność, hojność, wspólnota, a także idea dzielenia się.

Więc czym dokładnie są freeganie?

Jak już się pewnie domyśliliście, freeganie są osobami, które zbierają to, czego nie udało sprzedać się danego dnia w marketach, restauracjach, czy na bazarach. Mówiąc kolokwialnie – grzebią w śmietnikach w poszukiwaniu tego, co jeszcze nada się do zjedzenia. Dokładnie tak, wszystkie wyrzucone produkty, m.in. świeże warzywa, które przy obecnych temperaturach nie są w stanie przetrwać do następnego dnia, zaliczają się do diety freegańskiej. Czasami nawet sami sprzedawcy zachęcają do tego typu działalności, tzn. częstowania się towarami, których nie udało im się sprzedać.

1594994-w-jednym-ze-smietnikow-znalazlysmy-m-in-ziemniaki-bio-truskawki-dojrzale

Co więcej, powstaje coraz więcej miejsc, tzw. jadłodzielni, gdzie ludzie nazywający siebie freeganami, mogą spokojnie zaopatrzyć się w darmowe jedzenie. W samej Warszawie takich miejsc jest kilka, a w Barcelonie istnieje nawet specjalny przewodnik dla freegan.

Czy trend ten zasługuje na pochwałę, czy naganę? Pozostawiamy to do waszej indywidualnej oceny. Jeśli przyjrzymy się temu zjawisku bliżej, cel jest szczytny i zbiera coraz większą rzeszę sprzymierzeńców. Niektórym jednak takie działania mogą wydać się obleśne, obrzydliwe i co najmniej nie na miejscu. Fakt, nie każdy byłby w stanie się na to odważyć, a mimo to jest to coraz bardziej popularne.